Tři cviky z jógy, které musíte umět
Počet shlédnutí 1864
Jóga je pojem, se kterým jste se nejspíš už setkali. Je to zcela pochopitelné, jelikož jde o fenomén, který má blahodárné účinky nejen pro naše tělo, ale i mysl. Její velkou výhodou je, že ji může cvičit opravdu každý od dětí až po seniory. Možná už jste také přemýšleli, že ji zkusíte, proto se s námi pojďte podívat, proč je dobré jógu začít cvičit ještě dnes.
Posiluje mysl
Dá se říci, že samotná jóga je balzám na duši. Dokáže pozitivně působit na naši psychiku, odbourávat stres, pomáhá nám k získání zdravého sebevědomí a objevení nového vztahu ke svému vlastnímu já. Přispívá k udržení lepší psychické rovnováhy, a dokonce i k dobré náladě.
Je zdraví prospěšná
Pravidelným cvičením jógy dochází ke zlepšení cirkulace krve, a navíc k čištění a detoxikaci organismu. Trápí vás bolesti zad? I v tomto vám může jóga pomoci. Je nápomocná nejen při bolestech zad, ale i kloubů a různých chronických onemocnění. Je dokonce i prevencí kardiovaskulárních onemocnění, umí snižovat cholesterol, naopak umí zvyšovat imunitu a upravit krevní tlak.
Účinný pomocník s hubnutím
Kdo z nás by to neznal. Hubnutí je proces, který potrápil už spoustu lidí. I když při józe nespálíte tolik kalorií jako třeba při běhání, díky ní dochází k vylepšení celkové fyzické kondice a posílení svalů. Cvičení jógy také přispívá k dobrému trávení, nastartování metabolismu a k urychlení spalování tuků. Dokáže zahánět chutě k jídlu, takže je účinným řešením u těch, kdo trpí tímto problémem.
Zlepšuje kvalitu spánku
Pokud trpíte nespavostí, určitě zkuste jógu. Ta je ideálním řešením, jelikož vám pomůže zlepšit spánek. Když budete denně cvičit jógu, budete spát déle, rychleji usínat, zlepšíte kvalitu spánku a ráno se probudíte odpočatější. Vhodně zvolené cviky připraví tělo i mysl k odpočinku, vyčistí vám hlavu a lépe tělo nachystají na noc.
Jóga je pro tělo opravdovým přínosem, je nutné ale vždy zvolit druh, který nám bude ve všech směrech vyhovovat. Jen tak totiž můžeme dosáhnout výsledků, kvůli kterým ji začneme cvičit. Mezi nejčastější druhy jógy patří:
- Hatha jóga - Základní, klidná a nenáročná forma, která je ideální pro začátečníky.
- Power jóga - Vychází z hatha jógy a od ostatních se liší tím, že pozice nejsou prováděné ve stanoveném pořadí.
- Ashtanga jóga - Systém ucelených sestav, kde jsou charakteristické přechody mezi pozicemi. Je vhodná spíše pro pokročilé a ty, kteří mají rádi dynamiku pohybu.
- Bikram jóga - Ideální pro každého, kdo miluje teplo. Probíhá v místnosti, kde teplota dosahuje 42 stupňů a vlhkost je nastavena okolo 40 procent.
- Těhotenská jóga - Speciálně vyvinuta pro těhotné ženy a ženy po porodu.
- Kundalini jóga - Je vhodná pro všechny, kteří se chtějí cítit lépe fyzicky i psychicky.
Na závěr vám představíme tři cviky, které zvládnete doma sami a budete se cítit skvěle.
1. Pozice stromu
Balanční pozice, která je ideální pro začátečníky. Zlepšuje držení těla, rovnováhu a koncentraci. Uvolňuje napětí břicha a pomáhá při artróze a revmatismu.
Začínáme ve stoje s chodidly u sebe. Následně směrujeme pohled na jakýkoliv pevný bod, který si vybereme. Pak zvedneme pravou nohu, opřeme chodidlo o lýtko nebo stehno a dlaně sepneme před hrudí nebo nad hlavou. Opakujeme s levou nohou.
2. Pozice střechy ( pes hlavou dolů )
Velice častý cvik, se kterým se setkáte během téměř každé hodiny jógy. Má za úkol protáhnout nejen podkolenní jamky, ale i svaly celého těla. Pokud s cvikem začínáte a často necvičíte, natáhnutí nohou bude zpočátku bolestivé, proto začínejte s pokrčenými koleny a postupně se nohy snažte narovnávat.
Pozice začíná v kleku na všech čtyřech, nadzvednutím ze země a postupným propínáním v kolenou. Dlaněmi tlačíme do země a břicho držíme zpevněné.
3. Pozice prkna
V této pozici pracujeme s váhou vlastního těla a posilujeme záda, paže a břicho. Dochází k uvolnění napětí mezi lopatkami a k okysličování svalové tkáně.
Začínáme z kleku na všech čtyřech, zvedneme kolena a posuneme chodila mírně dozadu tak, abychom měli celé tělo v jedné linii. V pozici se snažíme setrvat co nejdéle to půjde a postupně takto trénujeme výdrž.
Nový komentář